آبیاری زمستانه پسته

خرید نماتد کش پسته

آبیاری زمستانه پسته به صورت سنگین فرصتی است برای کاهش شوری خاک در زمانی که درختان در خواب زمستانی هستند. این عمل افزایش کیفیت محصولات را به دنبال دارد.

در اثر آبیاری باغات پسته  با آب شور، مقدار زیادی نمک در هر نوبت آبیاری وارد خاک می شود. یکی از مشکلاتی که ما در ابتدای بهار و بیشتر در مناطقی با آب و خاک شور با آن مواجه هستیم، عدم شروع به رشد و استارت درختان پسته در ابتدای بهار است. مهمترین مرحله حساس به شوری در درختان پسته در مرحله جوانه زدن است، پس عامل اصلی آن شوری بیش از حد در ناحیه ریشه های درخت  است.

 اما تجمع شوری بیش از حد  در منطقه ریشه ممکن است باعث رشد ناکافی شاخه‌ها و آفتاب سوختگی و چروکیدگی مغز و کم رشدی درخت ‌شود، لذا در جاهایی که مستعد این شرایط هستند، آبیاری زمستانه پسته به صورت آبیاری سنگین در دوره خواب گیاه (زمستان) جهت آبشویی خاک، توصیه میشود.

شوری در پسته 1.PNG

آبیاری زمستانه پسته

فصل پاییز مناسب ترین زمان برای اصلاح وضعیت آبیاری در راستای کاهش شوری خاک است. در طول فصل رشد به خصوص در ماههای تیر و مرداد که تبخیر و تعرق زیاد است و همچین در زمان برداشت محصول که آبیاری با تاخیر یا کمتر از حد مورد نیاز انجام میشود نمک در منطقه ریشه تجمع میکند .سوختگی نوک و حاشیه برگها نیز از علایم افزایش جذب و تجمع شوری در بافتهای گیاهی است .

علایم شوری در برگ پسته.PNG

در فصل زمستان زمین سرد است و درختان در خواب هستند بنابراین آبیاری زمستانه پسته و آبیاری سنگین برای آبشویی حتی در صورت ماند آبی شدن مشکلی را برای درختان ایجاد نمیکند و از طرفی  باعث بیماری گموز  نمیشود .

آبیاری سنگین درختان پسته.PNG

در مناطقی که شوری خاک بالاست آب شویی در دوره خواب گیاه (زمستان) توصیه میشود.زمان خواب درختان پسته از زمان برگریزی کامل درختان شروع میشود و تا ۲۰ روز قبل از متورم شدن جوانه ها ادامه می یابد. در فصل خواب بدلیل متوقف شدن رشد ریشه ها میزان تنفس ریشه کاهش پیدا میکند و بیشترین مقاومت را به شرایط غرقابی و کمبود اکسیژن در خاک پیدا میکند. بنابر این بدون هیچ آسیبی به درخت میتوان آبشویی زمستانه را انجام داد. معمولاً در این فصل، عملیات کود دهی (کودهای حیوانی و شیمیایی) هم در چالکود انجام می‌گیرد، برای ایجاد شرایط مناسب در جذب کود توسط گیاه در شروع فصل، حداقل یک نوبت آبیاری پس از پرکردن چالکودها مفید خواهد بود.

یخ آب زمستانه در مبارزه با آفات پسته

بعضی  از آفات پسته درون اندام‌های گیاهی، و بعضی دیگر در زیر خاک و پوشش‌های گیاهی سطح باغ و یا پوشش‌های گیاهی خارج از باغ زمستان را می‌گذرانند.
می توان برای مبارزه زمستانه علیه آفات پسته به روش‌های غیر شیمیایی متوسل شد، که از جمله آن‌ها می‌توان به روش یخ آب زمستانه اشاره نمود. آبیاری زمستانه (یخ آب) یک روز قبل از اینکه دمای هوا به زیر صفر برسد در از بین بردن تخم و لارو و حتی حشرات کامل بسیاری از آفات و حتی در مواردی در کاهش جمعیت برخی از عوامل بیماری‌زای گیاهی مؤثر است.
تعداد زیادی از این حشرات، زمستان را زیر خاک و یا زیر بقایای گیاهی می‌گذرانند و با گرم شدن هوا سبب ایجاد خسارت در باغات  می‌شوند. غرقاب کردن خاک و یخ زدن آب در لایه ‌های سطحی خاک سبب از بین رفتن  کرم‌ها و آفات خاک زی میشود.

یخ آب زمستانه پسته.PNG

شخم زدن و آبیاری زمستانه پسته

شخم و یخ آب زمستانه (آبیاری کرت ها در زمان یخبندان) به منظور از بین بردن نسل زمستانه گذران آفت و یا از بین بردن پناهگاه‌های زمستانه آفاتی مانند پسیل پسته می‌توانند مؤثر باشند. جمعیت آفت پسیل پسته که محل‌های زمستان گذرانی‌اش در زیر درختان پسته، زیر علف‌های هرز و بقایای گیاهی در کف باغ است را می‌توان با شخم زدن خاک باغ در اوایل زمستان به نحوی که خاک زیر و رو شود و برگ ‌ها و بقایای گیاهی به زیر خاک منتقل شوند، به میزان قابل توجهی کاهش داد. این کار معمولاً از اوایل زمستان آغاز شده و در طول دوره سرما حداقل یک‌بار انجام می‌شود.

برای این کار ابتدا زمین را به صورت سطحی شخم می‌زنند و سپس آبیاری را انجام می‌دهند تا آب در خاک سطحی نفوذ کند تا پس از نفوذ آب به درون خاک و کاهش دما، آب یخ زده و بتواند به طور مؤثر آفات را کنترل نماید. این کار نیاز به مصرف سموم شیمیایی را به شدت کاهش داده و نقش زیادی در سلامتی آب، خاک و مواد غذایی خواهد داشت، یخ آب زمستانه همچنین باعث کاهش هزینه ها برای کشاورزان می‌شود و نقش چشمگیری در کیفیت محصولات و سود نهایی کشاورزان خواهد داشت…..

نویسنده: مهندس حامد پورعلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
مشاوره؟
سلام
آیا برای خرید و یا استفاده از محصول، به مشاوره احتیاج دارید؟
Powered by